От доста време Microsoft са в догонваща позиция що се отнася до мобилните устройства и еволюцията на домашните компютри. След успешното навлизане на Windows 7 софтуерният гигант следва да впрегне всички сили и да представи наистина иновативен продукт, ако иска да остане значима фигура на компютърния пазар. Именно тук се намесва Windows 8 и интерфейсът ’Metro’, заимстващ много от мобилната платформа на компанията и портативният плейър – ’Zune’. Идеята за пълно преобразяване на най-популярната ОС в света си е нож с две остриета. От една страна компанията може да преживее най-големият си и вероятно фатален крах, но от друга – да изпревари значително конкуренцията в битката за бъдещето на персоналните компютри. С версия 8, Microsoft си поставя две доста високи цели – успешно оптимизиране на Windows за touch-устройства и интегриране на останалите и потребителски продукти (игровите конзоли Xbox и добрата, но непопулярна мобилна ОС – Windows Phone) в обща среда с единна визия. След пускането на т.нар. Developer Preview и тазгодишният Consumer Preview, бъдещето придоби розов оттенък. В Четвъртък (31-ви Май) беше представена и последната тестова версия – Release Preview, която засили още повече очакванията към официалното представяне през есента. Нека видим какво друго са сътворили програмистите и дизайнерите, освен новото опростено лого.
Start Screen – пълна промяна
‘Start‘-менюто е вече в историята. Windows 8 ни посреща с нов, драстично променен външен вид. Иконите са заменени от т.нар. ‘плочки’ (Tiles), които могат да бъдат свободно пренареждани. Те са смесица между икони на приложения и уиджети (widgets), и служат както за стартиране на програми, така и за изобразяване на информация в реално време при настройка от потребителя (известяване за нови писма, прогноза за времето, календар и др.). Разполагате с неограничен брой плочки, които след определено количество образуват ‘виртуални екрани’ подобно на смартфоните, като придвижването между тях става чрез хоризонтално скролиране.
Microsoft все пак са оставили познатият Desktop, но вече под формата на приложение, което да се стартира при желание. Самата операционна система е настроена да зарежда до новият ‘Start’-екран и на този етап няма индикации за промяна и връщане на работният плот по подразбиране. Тъй като липсва ‘Start’-бутон, нещо трябва да поеме останалите му функции – търсене, настройки в Control Panel, рестартиране и изключване на компютъра. Всичко това става с помощта на нова лента наречена ‘Charms’, съдържаща икони за бърз достъп. Извикването и става с мишка или с пръстов жест (touch gesture) в десните ъгли на екрана (hot corners).
Превключването между работещите в момента приложения е претърпяло козметична промяна и се нарича Switch List. Този път ще ви е необходим жест в лявата страна или познатата ни клавишна комбинация (Alt+Tab / Windows-logo key + Tab) от клавиатурата. Стандартният файл-мениджър Windows Explorer също търпи обновяване. За момента се знае, че ще бъде налично Ribbon-меню подобно на това в Office 2007/2010, което ще съдържа бутони за най-често прилаганите действия върху файлове. Първоначалните вътрешни тестове не са дали категорични доказателства, че има полза от едно такова меню. В резултат от това, то е скрито по подразбиране, а показването му става с малък бутон-стрелка. Очаква се изцяло да отпадне и ефекта на прозрачност Aero Glass, с цел използване на по-малко ресурси и пестене на батерия при мобилни устройства (таблети и нетбуци). Софтуерният гигант се готви да изтрие голяма част от изостаналия стар програмен код, който дава възможност за връщане на опции характерни за Windows 7 (напр. ’Start‘-менюто) чрез tweak-програми или хакове.
Пълна оптимизация на Windows за touch-екрани
Поддържат се всички видове стандартни жестове с пръсти, характерни за мобилните устройства. За първи път се предлага един наистина завършен интерфейс, който няма за цел просто да отбие номера, а предлага интуитивна навигация на всички нива в ОС.
При използване на таблети се предлага, както голяма клавиатура в средата на екрана, така и възможност за разделяне на буквите в двете му части. Това позволява писане само с палци, докато държите в ръка преносимото устройство. Изписването на букви може да става и ръкописно, а при извикване на полето за търсене от лентата ‘Charms’ се предлагат опции за ограничаване на резултатите до програми, настройки или файлове с което се пести време от команди. Потребителите на лаптопи също ще останат доволни тъй като се предлага жестова-функционалност за touchpad.
Драстичните промени целят обновяване из основи. Microsoft са счели, че старият интерфейс е достигнал определени граници и не може да бъде оптимизиран повече (и не са далеч от истината – съгласете се, че ровенето в ‘Start’-менюто е досадно, а на touch-екран – направо кошмарно). Наличието на Desktop е с цел запазване до някаква степен на познатата функционалност, осигуряване на съвместимост с някой видове приложения и най-важното – възможност за по-добро използване на ОС от потребители работещи на стандартни конфигурации без touch-екрани.
очаквайте продължение в Част II…