Вместо да представят карта, която да се конкурира с Nvidia във високия клас, това лято AMD решиха да заложат на масовия сегмент с представянето на първата си карта базирана на новата архитектура Polaris – Radeon RX480. Предлагайки над 5 терафлопа производителност само за $199, картата успя да предизвика сериозен интерес в гейминг средите, но си навлече и критики веднага след появата си поради факта, че консумира доста над допустимата мощност от PCI Express слота, което доведе до нестабилна работа на някои модели дънни платки. Проблемът беше коригиран с появата на нова версия на драйверите от страна на AMD, а в началото на този месец, компанията представи още 2 карти от новата си фамилия – Radeon RX470 и най-достъпния до момента – RX460.
Новите чипове носят името Polaris и са базирани на 4-тата генерация GCN-архитектура произведена по 14-нанометров FinFET процес. Графичните ядра имат увеличена изчислителна мощ, по-добро разпределение на графичните ресурси, по-малка консумация на енергия, нов контролер поддържащ HDMI 2.0b и Display Port 1.4, както и функционалност позволяваща фърмуер-ъпдейти чрез драйвери (именно така компанията коригира енергопотреблението на RX480). Интересно е да отбележим, че на пазара тепърва ще се появяват мобилни компютри с видеокарти аналогични на новите чипове, които обаче ще отстъпват със съвсем малко спрямо десктоп разновидностите си (досега мобилните версии, както на AMD, така и на Nvidia бяха осезаемо по-бавни).
Що се касае до маркетинга, AMD залагат на три основни предимства в новото семейство:
- 4K кодиране и HDR – както и при телевизорите, високите резолюции и увеличената дълбочина на цветовете навлизат и при компютърните дисплеи. Radeon са готови да предложат по-реалистични до човешкото зрение графични сцени стига монитора ви да поддържа поне 10-битови цветове.
- VR (виртуална реалност) за масите – до колко новите технологии за виртуална реалност са по джоба на средностатистическия геймър е въпрос, на който AMD не търсят отговор – те просто добавят още повече възможности към графичните си карти, като бонус. Все пак на пазара с всеки изминал ден излизат нови продукти подобни на Oculus Rift и Samsung Gear VR на все по-ниски цени, така че рано или късно ще можете да се възползвате от тази технология.
- GPUOpen – създаване и поддръжка на оптимизационни алгоритми с отворен код за подобряване на картината, като TressFX Hair, GeometrFX, ShadowFX, AOFX, SSAA, Forward+ и др.
- стрийм процесори – 2304
- изчислителни устройства – 36
- честота на ядрото – 1120Mhz
- ускорена честота – 1266Mhz
- видео RAM – 4/8GB DDR5, 256-bit, 224 и съответно 256GB/s
- мощност – 150W
- допълнителен 6-пинов захранващ конектор
В продуктовото портфолио RX480 се позиционира между бързите карти R9 390 и R9 390X. Осигурява отлична производителност при разделителна способност 1080p за всички актуални игрови заглавия (при някои достига дори добри резлутати и при 1440p). Покрива изискванията за генериране на виртуални реалности и е насочена към запалените геймъри търсещи най-доброто съотношение спрямо цена и производителност. По-бърза от конкуренцията в лицето на Nvidia GTX 970.
- стрийм процесори – 2048
- изчислителни устройства – 32
- честота на ядрото – 926Mhz
- ускорена честота – 1206Mhz
- видео RAM – 4GB DDR5, 256-bit, 211GB/s
- мощност – 120W
- допълнителен 6-пинов захранващ конектор
Съвсем близка като цена и производителност до RX480. AMD позиционират видеокартата, като подходяща за безпроблемен 1080p гейминг. Гарантира минимум 60 кадъра в секунда с включен anti-aliasing в заглавия, като Witcher 3, Rise of the Tomb Raider, Fallout 4, Far Cry Primal, Call of Duty: Black Ops III и ниво на детайли: High. Не е подходяща за VR-устройства, консумира до 120W мощност и може да се окачестви, като добър вариант за средностатистическия геймър.
Radeon RX460
Спецификации:
- стрийм процесори – 896
- изчислителни устройства – 14
- честота на ядрото – 1090Mhz
- ускорена честота – 1200Mhz
- видео RAM – 2/4GB DDR5, 128-bit, 112GB/s
- мощност – 75W
Бюджетно решение насочено към играещите т.нар eSports игри (League of Legends, Dota 2, Star Craft II и др.). Охладителя и размерите на самата карта са доста по-компактни, тъй като ще се използва в среди изискващи по-малка производителност спрямо топ-заглавията. RX460 е значително по-орязана спрямо RX480 и запазва едва 14 изчислителни устройства (от 36). Шината на паметта е намалена на 128-бита и картата използва PCIe 8x вместо стандартните 16x. Очаква се интегрирането и в гейминг лаптопи, като HP Omen.
Тестови резултати (минимален фреймрейт / среден фреймрейт, Skylake Core i3-6100T бюджетен процесор)