С помощта на цифровите фотоапарати, можем да направим перфектната снимка, но видеокамерите са тези, които държат короната, що се отнася до висококачествено видео. Всяка част от тях е конструирана, така че да предложи най-доброто качество, като се започне от способността за огромно приближение (30-60x zoom), възможността за запис върху различни носители и отличното качество на звука (някои модели дори предлагат многоканално аудио). Параметрите, които следва да се вземат под внимание при избора на една добра камера са:
Сензор: Големината на сензора трябва да е в отношение минимум 1/6 инча. 1/4 е добър размер при видеокамерите (колкото по-малко е второто число в отношението, толкова по-голям сензор ще се получи). Някои характерни големини при цифровите фотоапарати са: 1/3, 1/2.5, 1/2.33, 1/1.8 и др.). Минималната чувствителност към светлина, която камерата притежава трябва да бъде под 7 lux-а. Чувствителни режими с 3-4 lux-а са едни оптимални стойности, често срещани в актуалните модели на пазара. Ако имаме нисък праг на чувствителност, то ще можем да получим качествена картина при ниска осветеност (закрити помещения, вечерна обстановка и др.). Сензорите могат да бъдат CCD или CMOS, като се забелязва все по-масовото използване на новите т.нар. “задно осветени CMOS-сензори“ (Back-illuminated CMOS – разработени от Sony и предлагащи значително повишаване качеството на картината). Трябва да е налична възможност за запис на вече наложилото се като стандарт 1080p-видео с поне 30 кадъра в секунда.
Оптично приближение (optical zoom): Поне 10x оптичен-zoom. За видеокамерите е характерна много добрата, дори безшумна система от лещи, която осигурява приближение от средно 20x с кристално качество. Присъствието на стабилизация е задължително.
Диспей, звук, размери: 3 инча е може би златната среда за екран при фотоапарати и камери. Ако към това добавим и висока гъстота на пикселите, няма да имаме нужда от огромни дисплеи, които само хабят ценната батерия. Наличието на стандартен визьор, макар и незадължително, е доста удобно. Звукът от видеокамерите обикновено е добър, но оптимизациите (Dolby Digial и др.) или многоканалния звук/възможността за допълнителен микрофон са винаги добре дошли. В зависимост от целта, която сте си поставили е добре да изберете колкото е възможно по-лека камера. Все пак ако непрекъснато разнасяте обемно устройство, бързо ще загубите желание за снимане.
Батерия, памет, контрол на картината: Повечето модели използват стандартизирани литиево-йонни батерии на съответният производител, като капацитет от около 950-1000-1100 mAh е за предпочитане. Пригответе се да закупите и втора батерия за да не се окажете с изключена камера по средата на някое важно събитие. Най-удобната памет са флаш-картите (SDHC/SDXC са достъпни и масово разпространени) или вградените SSD-дискове (при по-скъпите модели). Добре е камерата да разполага с възможност за ръчен фокус, разпознаване на лица, както и контрол над експозицията/цветовете.
Два интригуващи модела от HDR-серията на Sony са камерите CX190E и PJ260VE, позиционирани съответно в бюджетния (Smart & simple) и в базовия (Essential) сегмент.
|
|
|
|
| |
Цена към момента: 550лв. | Цена към момента: 1146лв. |
Ако пък сте ентусиаст и искате да създавате продукция с високо качество, а защо не и 3D-функции с оптичен zoom, то тежката артилерия е в лицето на Sony HDR-TD10E 3D Camcorder.