Преди около две седмици ви запознахме с трима представители на високият клас компютърни кутии. Днес ще насочим поглед към нещо идващо от друга вселена…нещо средно между пришълец и футуристичен хладилник…нещо носещо името Cosmos II – вероятно една от най-скъпите компютърни кутии на пазара.Класификацията ‘Ultra Tower’ подсказва, че кутията е способна да побере огромно количество компоненти, както и такива с нестандартни размери – например няколко геймърски видео карти (4-way SLI/Quadfire), E-ATX дъна или XL-ATX платки от типа на Gigabyte G1 Assassin.
Характеристики
- цвят и материал – изцяло черна кутия със стоманена рамка, солидни алуминиеви капаци и елементи от ABS-пластмаса
- размери – 344 x 704 x 664mm
- тегло – 22кг.
- допълнителни портове на преден панел – жак за микрофон, жак за слушалки, 1x e-SATA конектор, 2x USB 3.0, 4x USB 2.0
- отделения: 3x 5.25”, 13x 3.5” (2 външни тип ‘X-dock’ със заключване, 5 броя дискови устройства в средата на кутията и 6 броя в специална клетка в долната част, зад предния панел). Поддържат се до 11x 2.5-инчови дискове (чрез специални рамки на 11-те вътрешни 3.5“ слота).
- 10+1 разширителни слота от задната страна на кутията (могат да поберат до 4 броя мощни видеокарти).
- вентилатори: 1x 200mm преден вентилатор с LED-осветление, 1x 120mm горен (като се поддържа възможност за монтиране на 1x 200mm, 2x 140mm или 3x 120mm), 1x 140mm заден вентилатор, възможност за монтиране на 2x 120mm странични вентилатори и 2x 120mm монтирани на подвижна рамка пред 6-те броя долни 3.5“ дискови слота. Кутията може да побере общо 10 вентилатора.
- поддържани размери дънни платки: Micro-ATX, ATX, E-ATX, XL-ATX, SSI CEB, SSI EEB
- контролен панел за мониторинг и настройка на вентилаторите
Дизайн и елементиКутията е изработена прецизно, а наличието на голямо количество метал я прави тежка и следва да се внимава при преместване или монтаж на компоненти в нея. Евентуалното и поставяне в хоризонтално положение с цел по-лесна работа е неудобно поради наличието на солидни алуминиеви тръбни елементи. Те поемат теглото на кутията в изправено положение и служат за дръжки при пренасяне. Монтирани са директно за стоманената вътрешна рамка и няма опасност от евентуално изваждане. Гледайки кутията фронтално се виждат допълнителните аудио, USB и еSATA портове, както и специалният капак с магнитно захващане (с логото на Cooler Master), който скрива трите броя 5.25-инчови слота за дискови устройства и двата за 3.5“ (с възможност за заключване с ключ).По-надолу зад декоративният елемент с филтър против прах са разположени предният вентилатор за всмукване на въздух и първите 5 от общо 11 вътрешни слота за 3.5/2.5-инчови дискове. В долната част могат да се видят останалите слотове за устройства в клетки по 3 броя, охлаждани от двата 120-милиметрови вентилатора закрепени на удобна подвижна рамка. Таванът на кутията е зает от пространства за закрепване на до 3 вентилатора (отново с филтри за прах) или различни видове обемни радиатори на системи за водно охлаждане. Най-отпред, под плъзгащ се пластмасов панел са разположени бутоните за вкл./изкл. и мониторинг на вентилаторите. Контролерите са 3-степенни и се осветяват в различни цветове в зависимост от скоростта на въртене: синьо за бавна скорост, лилаво за средна и червено за висока. Cooler Master са надписали бутоните с думите ‘front’, ‘top’, ‘HDD’ и ‘GPU’, но към тях може да бъде включен всеки вентилатор в кутията без значение какво е местоположението му.Най-интересни са страничните панели и разбира се вътрешността на Cosmos II. Отварянето става с помощта на пластмасови плъзгачи разположени на задната страна, които освобождават алуминиевите стени и позволяват разгръщането им подобно на вратите на шкаф. Страничните панели са захванати за кутията с помощта на здрави панти, но могат лесно да бъдат свалени напълно само с повдигане. Вътрешното пространство е физически разделено на две зони: първата обхваща дънната платка и компютърните компоненти, а втората – захранването и 6-те слота за дискови устройства. Разделянето е направено с помощта на хоризонтална стоманена преграда и защитава частите от топлината отдавана от захранването. Налични са още гумирани отвори за подреждане на кабелите (7 броя около дънната платка и 3 броя на задната страна за използване с водно охлаждане), както и голям отвор в зоната на процесора, който да улесни монтирането на всевъзможни отвеждащи топлината системи. Cooler Master са подсигурили пълен набор допълнителни части от първа необходимост, като например: гумирани елементи за изолиране на харддискове, пластмасови закрепващи скоби за кабели, “свински опашки“, винтове за монтиране на дънната платка и говорител за нея, 8-pin EPS удължител.
Недостатъци
Единствено високата цена и теглото на Cosmos II могат да се смятат за недостатъци от гледна точка на средностатистическия потребител. Все пак за ограничената целева група, към която е насочена кутията най-важни са авангардния вид, охлаждащата мощ и здравината, където забележки няма.
Към момента актуалната цена на Cooler Master Cosmos II е 861лв.
1 Коментар
Кутията е наистина космическа и като изработка, но за съжаление и като цена. При условие че за същата сума се асемблира компютър с качествени компоненти и характеристики над средните нужни за 99% от българските потребители… то пазара на подобни бутикови изпълнения е доста свит.
Освен външния вид е помислено за всеки детайл за охлаждане, закрепване и оптимална подреденост. Но ще си остане една мечта… Поздравления за чудесното ревю на кутията